Kurt Hultqvist och Amir Jakirlic har utsett till Årets Ledare i Landskrona BoIS. På BoIS årsmöte fick de två ta emot utmärkelsen, som i år delades av två personer med olika uppgifter inom föreningen.

Kurt Hultqvist är BoIS:are sedan barnsben. Spelarkarriären i BoIS blev kortare än den långa och framgångsrika domarbanan. Sedan länge är Kurt klubbens utmärkte pressansvarige men utför också en rad andra arbetsuppgifter, bland annat som ansvarig för fordonsparken. För närvarande är han även en oumbärlig coach när det handlar om livet vid sidan av plan för våra spelare långväga ifrån.

Amir Jakirlic har trots sin unga ålder varit med många år i BoIS. Han är ledare för U 15 och har nått fina resultat med många talanger i laget. Han deltar också som ledare i knatteverksamheten och ställer upp som fjärdedomare vid A-lagets hemmamatcher. Amir är en ledare som sprider positiv energi omkring sig.

Text och foto: Bert Lundqvist