Skolans Dag bild

Skolans Dag med Landskrona BoIS

Landskrona BoIS genomför varje år ett större samhällsprojekt som kallas Skolans Dag. I nära samarbete med Landskrona Stads skolor koordinerar vi gemensamma aktiviteter där samspelet mellan våra spelare och skolungdomarna blir en viktig del.

Fokus ligger på A-lagsspelarnas engagemang för våra barn och ungdomar. De besöker Landskronas skolor och medverkar aktivt i idrottslektioner, håller föredrag eller engagerar sig i frågestunder. Oavsett ålder och skola ger spelarna inspiration och glädje till skolornas elever. A-lagsspelarnas besök på stadens skolor kommer ske mellan den 21 maj – 1 juni.

Som avslutning bjuder vi alla skolelever på gratis inträde till hemmamatchen mot GAIS den 3 juni. En härlig stämning utlovas!

Som företag i regionen har ni en möjlighet att stötta och medverka till att Skolans Dag blir en minnesvärd dag för våra skolbarn. Alla företag som bidrar med 2 kronor per åskådare får stark exponering innan och under genomförandet av Skolans Dag.

Vi kommer att genomföra en ringdag den 24 maj då spelare, gamla spelare, kansli och
styrelse ringer till företag och säljer in matchens dag. Vi hoppas att den dagen ska bli en dag då hela
Landskronas näringsliv visar att man vill vara med och bygga ett starkt Landskrona BoIS. Vi kommer
att livesända eventet i samarbete med Jappz Productions och spelarna kommer att ha en intern
säljtävling där företag kan ringa till sin favoritspelare för att hjälpa spelaren att vinna tävlingen.

Jobbar ni på en skola i Landskrona och vill ha besök av någon av våra spelare, kontakta snarast Projektledare David Arvidsson, telefon 0708-18 64 71 eller mejla till goal@landskronabois.com.

Vill du som företagare stötta Skolans Dag – kontakta BoIS Marknadsansvarige Anders Lindfors, telefon 0735-171308 eller anders.lindfors@landskronabois.com.

Alla barn till IP 3 juni!