I damernas omklädningsrum sker det förändringar. Sedan tidigare har vi presenterat tränarstaben och även på spelarsidan har det hänt grejer.

Som alltid ömsas det en del skinn under vinterhalvåret, främst frimånaden brukar ha den effekten och BoIS är inget undantag. Ett koppel spelare har valt att söka utmaningar i andra klubbar. Vi tackar dem för insatserna i randigt och önskar samtliga lycka till med sin fotboll framöver.

Det finns ingen anledning att misströsta för i deras ställe har det kommit in ett gäng ersättare.

Hela åtta nyförvärv har säkrats upp och samtliga ska känna sig varmt välkomna till Landskrona BoIS.

Följande spelare representerar randigt kommande säsong:

Alicia Järnhäll, anfallare från Torns IF

Elin Skarp, mittfältare från Kristianstad DFF

Ida Andrén, målvakt från Asmundtorp.

Jessica Lundberg, anfallare från Glumslövs FF

Johanna Zander, målvakt från Lunds BoIS

Michelle Loponen, back från IK Wormo

Nadine Abdullah Fattah, mittfältaren från IK Wormo

Tilda Leander, mittfältaren Torns IF

Närmare presentation av nyförvärven kommer.

Med följande spelare på plats närmar sig truppen komplett status. Någon plats återstår att fylla, vi sonderar terrängen men är i stora penseldrag väldigt belåtna med gruppen som ska försvara Landskrona BoIS ränder under 2023.

Nya huvudtränaren för damlaget, Henrik Albertsson, är belåten med nyförväven

”Jag är väldigt glad att vi lyckats knyta till oss dessa spelare och väldigt nöjd med hur truppen ser ut så här långt. Jag ser verkligen fram emot att dra igång säsongen 2023!”