
I morgon lördag hälsar vi er välkomna till en ny träningsmatch på Landskrona IP. Ånyo väntar en seriekonkurrent, denna gång i form av Utsiktens BK. Avspark 14:00 på konstgräset och det är fri entré som gäller till matchen. Detta är också genrepet inför gruppspelet i Svenska Cupen som tar vid nästa helg.
Inför matchen kommer vi att hålla en tyst minut för att hedra de drabbade av det fruktansvärda dådet i Örebro tidigare i veckan.
Detta är den tredje träningsmatchen för BoIS och efter den lovande starten i försäsongspremiären, borta mot Trelleborgs FF, blev det ett rejält bakslag senast. Förlust 0-4 efter en prestation där laget inte kom upp i normal standard.
Nu väntar alltså Utsikten och som alltid innebär det en tuff uppgift. Det har varit hyfsat stor omsättning i laget, med spelare både in och ut, och även för ”Kiken” är det tredje träningsmatchen.
I den första spelade laget 1-1 mot Oddevold och senast, hemma mot Degerfors, blev det förlust 0-1. Även Utsikten är kvalificerade för Svenska Cupens gruppspel där laget hamnade i samma grupp som Malmö FF, Västerås SK och Skövde AIK.
BoIS hoppas så klart att man dragit lärdom av förlusten senast. Även fast resultatet är av sekundär betydelse är det så klart av vikt att nu studsa tillbaka, inte minst spelmässigt.
Givet att tävlingssäsongen nu är en dryg vecka bort börjar det dra ihop sig och varje minut är viktig för spelarna som ges speltid.
Saknas pga skador gör Amr Kaddoura, Gustaf Bruzelius, Victor Karlsson, Christian Stark och Kofi Asare. Dessutom är Filip Sachpekidis och Melker Jonsson sjuka.
Max Mölder inför matchen
Mina förväntningar är att vi är ännu en vecka in när det kommer till relationer, förståelse och vad som krävs för att gå in och göra bra resultat. Vi har fått uppleva två olika scenarion som jag hoppas vi dragit lärdom av och att vi nu kan gå in och leverera efter det.
Utsikten är ett bra lag med en liknande trupp som förra säsongen, och det är alltid tuffa matcher för oss. Man-manorienterat försvarsspel ju närmare eget mål vi är, vilket innebär att vi behöver fatta bra beslut över hela banan. På deras planhalva möter vi en ”femma” igen, även fast de kliver lite mer jämfört med mer generella fembackslinjer.
Nyttigt för oss att träna på det igen och det är samtidigt första gången vi möter en tydlig trea när vi ska försvara. Vi har kollat på hur vi ska ta oss an det under veckan och det är bra för oss att möta nya typer av motstånd nu när tävlingssäsongen snart drar igång.
Varmt välkomna till Landskrona IP!
-
Tygkasse CX160 kr
-
T-shirt svart CX199 kr