
I morgon söndag hälsar vi er välkomna till Landskrona IP för ett rafflande avgörande i kvalet till division 2.
Landskrona BoIS, som ligger etta i kvalgruppen inför sista omgången, tar emot tvåan Tollered. Avspark 13:00 och som vanligt är det fri entré till matchen.
Vi har en klassisk rysare att se fram emot. Efter två matcher står våra ränder på full pott medan Tollered plockat hem fyra poäng.
Laget från Lerum inledde med att komfortabelt besegra Västra Karup med 3-0. I den senaste omgången, borta mot Valinge-Derome, blev det däremot lite tuffare. Matchen slutade 1-1 efter att Tollered kvitterat, genom Annie Hermansson, en bit in i andra halvlek.
I övrigt har TIF, liksom BoIS, spelat i division 3 under säsongen. Där var laget, tillsammans med Utbynäs, överlägsna alla andra i serien. 19 segrar, ett kryss och två förluster radade bägge lagen upp och Utbynäs blev tabelletta i egenskap av bättre målskillnad. Tungt så klart.
Framåt har Jessica Julin varit en stöttepelare under säsongen. Hennes 16 mål på 22 matcher är så klart vasst men i kvalet har hon inte lyckats få målskyttet att lossna. Där har istället Ebba Karlsson och ovan nämnda Annie Hermansson gjort två mål vardera.
BoIS kommer till den avgörande med två raka karaktärsstärkande segrar. I den första avgjorde laget på övertid och nu senast, borta mot Västra Karup, lyckades man vända underläge till seger.
Nu gäller det att knyta ihop säcken och för att mäkta med Tollered krävs det samma engagemang och inställning som tidigare. Vi har en väldigt inspirerande match framför sig och det är ju denna typ av tillställningar man vill spela varje helg.
Kryss räcker för avancemang men naturligtvis går vi initialt för att vinna även den tredje matchen.
Avspark 13:00 på A-plan och vi hoppas att så många som möjligt kommer och stöttar laget till det efterlängtade avancemanget.
Truppen: Josefin Månsson, Elle Hoveman, Alva Hersgren, Amanda Strandh, Anita Krasniqi, Ebba Andersson, Eliza Restelica, Ellen Rosengren, Frida Carenborn Bjersing, Lovisa Lindquist, Lovisa Lundberg, Mikaela Nielsen, Mimmi Persson, Jaka Molly Asp, Nanna Nilsson, Sara Hamid
Till laget skriver vi stort lycka till och..
..Heja BoIS!!
