
I söndags stod det klart att Landskrona BoIS knep biljetten till division 2 framför ögonen på Tollered. Hemma på IP blev det 0-0, vilket alltså räckte för att vinna kvalgruppen, och på sittplatsläktaren satt tjej- och damansvarige, Thomas Ljungdahl och följde dramatiken.
Nu när avancemanget är säkrat passade vi på att ställa några frågor till Thomas.
Först och främst. Vi fick en rysare i den sista kvalmatchen. Hur nervös var du?
Jag kunde inte sitta stil de sista 15-20 minuterna – en härligt spännande säsongsavslutning med ett underbart resultat!
Vad betyder avancemanget för Landskrona BoIS?
Givetvis jättemycket för BoIS damlag men även för föreningen. Intresset för damlaget har ökat under hösten och då ökar intresset för klubben som helhet.
Ny tillvaro i Division 2 väntar. Hur väl rustade står vi för att kunna hävda oss på denna nivå?
Vi har en bra trupp samt en bra ledarstab som klarar nästa nivå, men det krävs ett hårt arbete där man måste våga utmana sig själv för att hela tiden utvecklas.
Hur långt framme är vi med ledarstab och spelartrupp?
Vi har påbörjat arbetet och kommer färdigställa allt inom de kommande veckorna.
Kommer vi öppna upp för möjlighet till provspel under hösten?
Vi kommer ha provträningar under v 45/46 för inbjudna spelare.
Heja BoIS!!
