
Landskrona BoIS lånar Zakaria Loukili från Malmö FF. Mittfältaren är med redan i dagens U21-match mot Falkenberg och lånet gäller över hela säsongen.
Det är en offensiv mittfältare som ansluter till det randiga lagbygget och trots att Loukili för bara ett par veckor sedan lämnade tonåren bakom sig har han redan hunnit samla på sig en del erfarenhet av seniorfotboll.
I Malmö FF skedde den allsvenska debuten redan 2024, mot AIK, och under förra hösten var han utlånad till Varbergs BoIS i Superettan. Där spelade han tio matcher och har därmed god kännedom om vad som krävs för att kunna hävda sig i landets näst högsta serie.
Robin Asterhed om nyförvärvet
Det känns väldigt bra att få Zakaria till oss. Han är skicklig med bollen och är farlig runt motståndarnas straffområde, samtidigt som han jobbar hårt utan boll och är bra i duellspelet.
Zakaria kommer bidra till att fortsätta bygga en skarp och utvecklande randig träningsvardag.
