I morgon måndag är det dags för den första av två raka bortamatcher i Norrland för Landskrona BoIS. Våra ränder ställs mot GIF Sundsvall, avspark 19:00 på NP3 Arena.

Stötta BoIS genom att se matchen på TV4 Play

Motståndet

Det är tabelljumbon från Medelpad som tar emot Landskrona BoIS. Efter en galen vändning i premiären, hemma mot Nordic United, har laget sex raka förluster. Senast blev det 0-1 borta mot Ljungskile och den skrala poängskörden gör alltså att laget för tillfället innehar jumboplaceringen.

Giffarna har också gjort minst mål och släppt in flest men i en mycket jämn serie skulle ett par segrar innebära ett helt annat tabelläge.

Under lördagen kom beskedet att Sundsvall sparkar huvudtränare Erol Ates. Ion Doros Guler och Carl Paulsson kommer att leda laget tills vidare och det återstår att se vilken effekt detta skifte i ledarstaben kommer att få. Sportchef Joel Cedergren har också varit ute i diverse medier och betonat att laget brustit i försvarsspelet, vilket varit ett ädelsmärke tidigare, så det är inte omöjligt att man framöver lägger lite större fokus på just de defensiva bitarna.

Värdefulla spelare

Talanfulle Hugo Aviander, född 2005, har fått en bra start på säsongen och med sina två mål och en assist har han varit inblandad i 50% av Sundsvalls totala poängskörd. En offensiv kraft som inte ska ges för stort utrymme.

Landskrona BoIS

Vårt randiga lag har nu fem raka matcher som obesegrade, vilket är en styrka, men de tre senaste har slutat med kryss och i en så här jämn serie hade vi gärna sett att någon av dessa slutade med tre poäng. Superettan är lynnig där inget lag stuckit iväg så ännu finns alla möjligheter att på riktigt blanda sig i toppstriden.

Senast blev det alltså lika på ett mot Norrby IF och den insatsen är körd i badkaret. Nu väntar alltså två raka bortamatcher i Norrland, först mot Sundsvall och därefter mot Sandviken. Laget tränade i förmiddags innan kosan bar norröver.

Truppen

Saknas gör William Åkesson (fot), Emmanuel Moungam (sjuk) och Salomo Ojala (återhämtning från sin sjukdom).

Tillbaka från sin avstängning är André Alvarez Perez och även Kevin Jensen är tillbaka i truppen efter sin skada.

Trupp: Amr Kaddoura, Marcus Pettersson, Gustaf Westström, Gustaf Bruzelius, Adam Egnell, Tobias Karlsson, Allen Smajic, Edi Sylisufaj, Tino Capotondi, Markus Björkqvist, Kota Sakurai, Max´Med Mohamed, Gent Elezaj, André Alvarez Perez, Xavier Odhiambo, Kevin Jensen, Zakaria Loukili, Andreas Murbeck, Maximilian Milosevic, Enes Hebibovic.

Robin Asterhed om..

..vad som måste bli bättre sedan senast

Vi behöver ta vara på bollen i vår speluppbyggnad bättre. Bryta deras pressled. Inte omöjligt att det blir en liknande matchbild i morgon och i så fall måste vi bryta deras pressled så att vi kommer förbi och igenom oftare och mer effektivt.

På deras planhalva måste vi bli bättre på att fylla på med mycket folk i straffområdet samt få till fler tillfällen där vi kommer till avslut så att vi testar målvakten oftare.

..Motståndet

Ett Sundsvall som är bolltrygga och som i grund och botten med kontroll vill spela upp bakifrån. De är välorganiserade och har en tydlig spelidé som blivit mer och mer utmanade i och med att resultaten uteblivit. Lite ängsligare av det och förhoppningsvis ska vi kunna pressa dem till mer direkta anfall.

I vår speluppbyggnad förväntar vi oss ett lag som vill pressa oss högt men som också är trygga med att ligga i lågt/medium block och sedan kontra därifrån.

Vi är förberedda på båda scenariona.

..det kommer bli någon skillnad i och med Sundsvalls förändringar i staben

De har ju jobbat tillsammans under en tid så det är mycket deras gemensamma arbete. Säkerligen bli det små förändringarna men identiteten är i mångt och mycket densamma.

Som alltid. Heja BoIS!!