Vårt BoIS fick en tuff start på höstdelen av Superettan. Borta mot Östersund vann hemmalaget med 2-0. Ett mål i vardera halvlek.

Det var inte någon av lagets bättre insatser och trots att laget stundtals hade övertag i själva spelet kom man aldrig till några riktigt stora farligheter.

Hemmalaget inledde bäst och efter några minuter fick ÖFK en gyllene målchans som Amr Kaddoura i mål gjorde en riktigt svettig räddning på.

Efter cirka fem minuters spel kom BoIS in i det betydligt mer och i cirka 20 minuter var man det spelförande laget. Den bästa målchansen fick man efter sviterna av en hörna, där Kevin Jensens avslut gick över.

Ett mål skulle göras innan pausvilan och tyvärr var det alltså Östersund som bröt dödläget. Ett inlägg som efter turbulens i BoIS straffområde hamnade hos hemmalagets anfallare. I fritt läge rakade han in bollen i mål och det kändes klart onödigt.

BoIS försökte komma ikapp innan halvtid men riktigt nära kom man aldrig. Kota Sakurai hade ett distansskott som gick en bit utanför.

Underläge efter första och i andra gjorde Landsrona ett försök men tyvärr skulle attackerna vara för få denna eftermiddag i Norrland. Några distansavslut som aldrig riktigt hotade.

Istället skulle ÖFK fastställa slutresultatet med 20 minuter kvar och vi konstaterar att sviten på fyra raka segrar bröts på Jämtkraft Arena.

Vi mobiliserar om, drar lärdom av insatsen och skiftar fokus mot nästa uppgift. Tisdagen den 28 juli väntar nämligen IFK Norrköping hemma på Landskrona IP. Det väntas mycket folk så tillsammans ser vi till att påbörja en ny segersvit.

Avslutningsvis önskar vi tacka alla tillresta som tagit den långa resan till Östersund. Magiskt!

Heja BoIS!!