Startdatum Lördag 31 augusti 09:00
Slutdatum Lördag 31 augusti 20:00
Plats Helsingborg Maraton
Anmäl dig här

Vilken dag det blir! Utmanande Maraton och sen after-spring på Erikstorp med musikunderhållning!

Vi höjer insatsen och utmanar varandra med Helsingborg Maraton! Lördagen den 31 augusti 2019 går stafett-maraton av stapeln och då vill vi ha ett antal företagslag på startlinjen! Varje lag ska bestå av 4 deltagare. Man springer ca 1 mil per löpare, alltså en fjärdedels maraton.

Vi tar gemensam buss från Landskrona upp till starten i Helsingborg. Där samlas vi i BoIS-tältet och förbereder oss för start. Våra tilldelade coacher tar emot sitt respektive lag och peppar igång oss! Coacherna följer oss så klart genom loppet och hjälper oss in i BoIS-tältet efter målgång. Där tar vi en god SP-chark-korv och lite dricka innan bussen går tillbaka till Landskrona.

Här har vi fixat dusch och omklädning för alla.

Kvällen!

Vi avrundar med After-spring på Erikstorp. Det blir grillat och underhållning i form av gitarr-virtousen Patrik Pude Johansson och Jonas Olsson! BoIS nätverk har bokat ett antal platser på Erikstorp och det är först till kvarn som gäller på dessa platser. 375 kr/person är priset.

Har man ingen möjlighet (läs lathet) att vara med och springa är man så klart välkommen att anmäla sig till bara kvällen!

Anmälan!

Anmäl ert företagslag eller anmäl dig ensam. Vi sätter ihop blandade lag!

Mer information följer löpande och uppdateras under årets gång.

Begränsat antal platser!

Anmäl ert lag! Detta ingår preliminärt:

  • HBG Maratons avgift om 400 kr/deltagare
  • Medalj från HBG Maraton
  • Buss tor Landskrona
  • Tillgång till BoIS tältplats vid start- och målgång i Helsingborg
  • Fika, korv, dryck i tältet både före och efter loppet
  • T-shirt, special
  • Kändiscoach som coacher er från start till mål
  • Kändisuppträde på kvällen på Erikstorps Kungsgård
  • Dusch och ombytesmöjligheter i Landskrona

OBS! Det går att anmäla sig enskilt. Vi fixar lag till allt och alla!

Kostnad per lag: 5 000 kr.
Kostnad vid enskild plats: 1500 kr

OBS! Matkostnad på kvällen tillkommer om 375 kr/person, om man önskar vara med. Separat anmälan.

OBS! Begränsat antal platser!