
Med en dryg vecka kvar till seriepremiären – borta mot Stafsinge IF – förstärker Landskrona BoIS då vi hälsar Nora Johansson välkommen till våra ränder.
Den 16-åriga försvararen kommer senast från Lilla Torgs U19-lag och ska känna sig hjärtligt välkommen. Sin unga ålder till trots är vi övertygade om att Nora, med sin fysiska storlek kombinerat med bra huvudspel och fina passningsfötter, kommer vara med och konkurrera redan från start.
En spännande addering som gör ett redan slagkraftigt lag ännu bättre.
Jakob Heurgren om nyförvärvet
Nora kom in ganska sent under försäsongen 2026, men var egentligen på vår radar redan inför säsongen 2025. Av olika anledningar blev det ingenting då, men nu är hon hos oss och det är vi glada för!
Nora är bra redan som det är, men med lite tålamod och tilltro från oss alla runtomkring henne, så kommer hon kunna utvecklas ännu mer – både i ett kortare och längre perspektiv. Jag tycker det är rätt sällsynt med unga mittbackar som klarar av spelet både i luften och på marken, så därav är vi glada för att Nora spelar i BoIS 2026.
Den 11 april är det dags för damernas seriepremiär och mer info inför den i nästa vecka!
Heja BoIS!!
