Landskrona BoIS Ungdomsakademi har fått sin certifiering av Svensk Elitfotboll för det kommande året. Återigen blev betyget allsvensk klass vilket gläder ungdomsadministratör Jörgen Larsson mycket. Även om det återstår en bit innan BoIS når samtliga fem stjärnor – man har fått behålla sina fyra – så hoppas han det ska bli ännu bättre.

Tidigare i vinter gästade Lars Jacobsson från Svensk Elitfotboll Landskrona BoIS och bedömt på vilken nivå klubbens Ungdomsakademi ligger. Resultatet blev riktigt bra. Totalt bedöms åtta olika områden som poängsätts. Allt över 500 poäng är mycket bra.

– Det målet nådde vi. Totalt kan man få fem stjärnor i certifieringen och vi fick fyra. Samma resultat som i fjol vilket betyder att vi bedöms hålla allsvensk nivå, berättar Jörgen.

BoISarna kan med andra ord känna sig stolta över det arbete som görs på ungdomssidan. Jörgen berömmer nye akademichefen Issa Manglind mycket och ser en ljus framtid med ännu fler välutbildade ledare och en bra rekrytering av spelare.

– De åtta områden som bedöms är spelarutveckling, ledarorganisation, tränings- och matchfaciliteter, klubbens skolsamverkan, klubbens förening med andra föreningar i närområdet. Vidare tittar man på rekryteringen av spelare och ledare. Man ser också på målet med akademin, berättar Jörgen.

Sedan kommer den åttonde men inte minst viktiga parametern. Nämligen de resultat som de spelare nått som medverkat minst ett år i klubbens verksamhet åldrarna mellan 12 och 19 år.

– Här har vi fantastiskt fina resultat på tidigare kullar. Exempelvis kan vi fortfarande tillgodoräkna oss Jonas Olssons insatser. Först när spelaren lagt av räknas den bort från vårt resultat. Spelarna bedöms efter spel internationellt, allsvenskan och Superettan. Spel i division 1 ger dock inga poäng. Dessutom räknas A-landskamperna in, förklarar Jörgen.

BoIS har idag totalt elva lag i sin Ungdomsakademi. Malsättningen är förstås att få upp så många egna spelare som möjligt på A-lagsnivå, inte minst nu när laget nått Superettan.

– Förhoppningsvis får fler av våra egna ungdomar chans att kliva in i A-lagsspel framöver så vi kan behålla vår goda position i Svensk Elitfotboll, tillägger han.

Men för att nå fem stjärnor krävs även att BoIS har lag i samtliga årgångar från 16 upp till 21.

– I år har vi inget 17-årslag men det planerar vi att ha nästa år och det är ett kliv på vägen, förklarar Jörgen.

Text: Lasse Möller Foto: David Jönsson