När Landskrona BoIS i kväll kl 18 möter Högaborg får vänsterbacken Jetmir Haliti, provspelare från Rosengård en ny chans att visa upp sig. I övrigt blir det ett BoIS-lag bestående av mest U19-spelare. Annars är det en vecka som börjat i dur för BoIS. Flera tidigare skadade spelare är på väg tillbaka. Till exempel tränade Sadat Karim för fullt under måndagsträningen.
– Jetmir Haliti gjorde en bra andra halvlek mot Elfsborg och vi är mycket positiva till honom, speciellt som han också kan spela såväl mittback som defensiv mittfältare, säger BoIS huvudtränare Agim Sopi.
– Med Jetmir kan vi lösa vänsterbacksalternativet. Sedan återstår att också få in ytterligare en central anfallare, tillägger Agim.
I kvällens match kommer Amr Kaddoura att stå i mål. Vidare är Kevin Jensen och John Ebere Ekeh från A-truppen med i laget samt Jakob Andersson och Martin Jönsson, som också tränat regelbundet med A-truppen. Dock ett frågetecken för Martin som inte deltog i måndagsträningen på grund av sjukdom. Edwin Condrup är ljumsskadad och är inte med i matchen.
På skadefronten börjar det ljusna. Sadat Karim tränade för fullt på måndagen och är redo för genrepet på söndag mot Ängelholms FF. Även Monday Samuel var tillbaka i träning. Bahrudin Atajic börjar träna för fullt på torsdag. Filip Pivkovski klev av mot Elfsborg och han har tyvärr fortfarande problem med sin tidigare skada i foten. Likaså är inte heller Thierry Zahui tillbaka än utan tränar lätt vid sidan om.
– Men i det stora hela ser det bra ut och vi börjar bli redo för seriepremiären. Vi får se under veckan vilka som är fullt friska för genrepet på söndag, säger Agim Sopi.
Text: Bert Lundqvist, foto: Henrik Nordell (henriknordellphotography.com)