BoIS målvakt Amr Kaddoura har återigen blivit uttagen till det Palestinska landslaget. Denna gång är BoIS-fostrade Amr med i den bruttotrupp som åker på läger inför det Asiatiska Mästerskapet som spelas
– Just nu är vi en bruttotrupp på 28 man varav 4 st är målvakter. Den gruppen ska bantas ned till 23 man inför mästerskapet, förklarar Amr.
Lägret inför mästerskapet är i Qatar 9-31 december. Där ska Palestina möta Yemen (20/12), Irak (24/12), Irak (28/12) och Kirgizistan (31/12).
– Jag vet nu att jag kommer spela en av matcherna på lägret och blir jag uttagen så åker vi till Dubai där mästerskapet spelas och är där till minst 16 januari, fortsätter Amr.
Palestina spelar i Grupp B mot Syrien, Australien och Jordanien.
På hemmaplan håller vi tummarna för att Amr får följa med till Dubai och sedan kommer tillbaka i fin form.
Foto: Nisse Nilsson