Efter tre härliga år som ordförande i Landskrona BoIS är det dags för nya krafter att ta över. Det har varit intensiva år med många möten och diskussioner

Redan från start kändes ett starkt stöd och stort engagemang från supportrar, sponsorer och kommun. Detta har fortsatt hela vägen under min tid som ordförande. Landskroniter och landskronabor har verkligen ställt upp för sitt lag och vår devis ”Vi är Landskrona” har känts genuint, vilket inte minst visat sig under pandemin 2020 där alla kunnat följa försäljningen av swishbiljetter och ett rekordstort antal medlemmar.

Det har varit en tid där vi tillsammans i styrelse, kansli, supporters m fl, har vänt ekonomin, förnyat och stabiliserat organisationen, hittat en svartvit tråd i representationslaget och i ungdomsakademin som 2020 resulterade i en återkomst till superettan. Jag känner mig särskilt stolt över att vi etablerat ett damlag som kommer att göra sin premiär i seriespel 2021 samt flickfotboll, med träningar öppna för alla, där vi hela tiden ser ett ökat antal aktiva flickor.

Den nya styrelsen, med ryggraden kvar i den gamla, kommer att vara ett starkt stöd för den kommande ordföranden och det är min förhoppning och övertygelse att man fortsätter på den inslagna vägen. Det är ett fortsatt fokus på att förstärka ungdomssidan, vilket är grunden för framgångsrika representationslag, på såväl dam- som herrsidan.

Jag vill på detta sätt tacka min styrelse tillsammans med kansliet och alla ledare för tre härliga år som betytt så mycket för så många. Jag vill också tacka alla volontärer som ställt upp i vått och torrt, utan dessa hade vi aldrig hade kunnat lyckas med alla arrangemang. Givetvis uppskattas allt stöd från sponsorer i stort och smått. Något som dessutom värmer lite extra är alla de uppskattande kommentarer och ryggdunkningar man mötts av ute på stan där Landskrona BoIS är ett ständigt diskussionsämne och där man ständigt påmins om kärleken till klubben. 

Vi är Landskrona.

Urban Jansson
Ordförande

Foto
  • KRISTER ANDERSSON / Bildbyråj