
BoIS fortsätter rada upp starka insatser i U21-serien. Under gårdagen besegrades Halmstads BK med 3-1 efter två mål av Hampus Ferhm och ett av Viktor Wihlstrand.
Andra raka segern är därmed ett faktum och BoIS tar därmed nya kliv uppåt i den haltande tabellen.
Hemmalaget lade fundamentet till segern i den första halvleken. Det var också då som målen gjordes. Noterbart att samtliga mål alltså producerades av försvarare. Modernt.
Max Mölder är belåten med sina spelare.
Framför allt med anfallsspelet. Vi hade en fin, gedigen organisation och gjorde det därmed svårt för Halmstad. Både i deras höga presspel, som vi spelade oss igenom, och i det låga spelet. Detta innebar i sin tur att vi hade ett bra restförsvar samt var skickliga i den direkta återerövringen.
Sammantaget en väldigt bra insats.
För BoIS dröjer det nu ett par veckor innan nästa match. Även den matchen spelas i Landskrona, denna gång gästas vi av IFK Värnamo.