När försäsongen tog slut stängde vi igen Svantes Dagbok. Tre rafflande månader fick vi med målvaktens alster och vi hoppas att alla som hängde med på resan hade behållning av innehållet.

Förhoppningsvis uppstår dagboken i framtiden och för den som vill fortsätta gå i Svantes spännande fotspår kommer här lite olika tips inför våren som nu äntligen har anlänt.

Söndag 14 april

20.33

Nu har det gått ett par veckor sedan försäsongen tog slut och min dagbok med den. Jag har skjutit upp det här inlägget lite. Kanske lite för länge för att det fortfarande ska vara relevant. Men! Jag vill bara ta tillfället i akt (medan jag fortfarande har den här lilla plattformen) att bryta den fjärde väggen och tacka för att ni ville följa med och läsa. Jag har haft skitroligt och det har i stunder varit terapeutiskt. Tack för glada tillrop och gliringar och tack till mina lagkamrater för förtroendet.

Just det! Innan jag stänger boken har jag ombetts skicka med några tips på saker att konsumera nu när våren är här. Tre filmer, tre böcker och tre serier ska jag tipsa om men eftersom jag inte riktigt kan film kommer jag att byta ut mina filmtips mot andra grejer. Vi får se vad det blir när jag kommer dit.

Här kommer tre boktips!

1.

Säg inget, av Patrick Radden Keefe. Det känns lite som att jag har tipsat om den här förut, men jag kan inte komma på när det skulle ha varit. Jag har hur som helst ramlat ner i ett irländsk självständighets-hål. Det brukar hända med ojämna mellanrum men ganska ofta kring påsk. Säg inget berättar om personliga livsöden i Belfast under The Troubles, och skildrar genom dem en heltäckande bild av konflikten.

När jag i december besökte Belfast fick jag frågan av en taxichaufför (tillika IRA-veteran) om jag läst den och jag har aldrig varit så stolt som när jag svarade att jag hade det. Han förklarade också den semantiska problematiken i att kalla konflikten för Troubles, eftersom det för tankarna till ett litet bråk snarare än ett inbördeskrig. Om ni också vill ha diskussioner om semantik med pensionerade frihetskämpar bör ni först läsa Säg inget.

2.

Vad är huliganism? av Aage Radmann. Det pratas mycket om våldsproblematiken kring våra svenska läktare. Röster långt ifrån supporterrörelsen fördömer hela subkulturen och vill med repression få bukt med problematiken. Vill du bli expert på vad en huligan är? Vill du kunna bemöta slentrianmässiga supporterfientliga argument med vetenskap? Läs Aage!

3.

Sent i november, av Tove Jansson. Här kommer ett VMA: Du blir aldrig för gammal för att läsa Tove Jansson. Det här tipset gäller egentligen vad som helst av henne. Jag skulle läsa godnattsaga för Etta härom kvällen och sträckte mig efter den bok jag tänkte mig skulle vara bäst lämpad för en sexåring. Etta tröttnade efter tre kapitel men jag kunde inte sluta läsa. Tove Jansson var ett geni och jag älskar hennes melankoliska ton.

Dåså! Nu är vi framme vid serier.

1.

Gift vid första ögonkastet började förra veckan och jag har sett det. Jag vet egentligen inte om jag tycker om det men jag kommer på mig själv med att le som en idiot när de ser varandra vid altaret. Jag vet heller inte om jag faktiskt känner mig glad eller om det bara är spegelneuroner och en rent kemisk reaktion i hjärnan. Oavsett vad har jag aldrig missat ett avsnitt av det och kommer antagligen inte att göra det den här säsongen heller.

Rasmus Hansson (känd från twitter) skrev en gång en artikel för nu nedlagda Nya Mitten om hur personer från arbetarklassen skildras mindre och mindre i tv-rutan. Jag kom att tänka på den nu när jag såg att alla deltagare i årets GVFÖ jobbade som systemutvecklare eller administratörer.

2.

Robinson! Jag drömmer om dagen då Viktor Wihlstrand söker till, och oundvikligen vinner, Robinson. Ibland hör vi av oss till varandra när någon deltagare missuppfattat ett talesätt, typ som att någon har ”ett ess i kortärmen”. Gud vad han får vakta sin tunga i synkarna när han ska vara med. Robinson är i alla fall mitt mest solida tips. Titta på det och skriv till mig när något säger något wonky.

3.

The Walking Dead. Banger. Eller alltså, inte banger som i att den är så bra, men det är en kultserie. Den började sändas när jag gick i gymnasiet och jag blev inte klar med elfte och sista säsongen förrän typ nyss. Trogna läsare minns när jag i början av mars såg två säsonger på en dag.

Nu är vi framme vid kategorin film, men som jag bytt ut mot generella tips.

1.

Gå på fotboll! Stötta ditt lokala lag. Svensk fotboll mår så oerhört bra just nu och det är inget vi kan ta för givet. Swisha era tifogrupper, skriv motioner till årsmöten och engagera er. Min vän Tryggve stod nyligen i en paneldebatt och diskuterade supporterkultur med Fredrik Reinfeldt och jag blev så stolt så mina ögon tårades. Fina fina Tryggve och fina fina svensk fotboll.

2.

Skriv dagbok! Det är bra för det känns som livet blir lättare att överblicka. Man får något som binder ihop minnet med känslan. Som ett fotografi.

3.

Här kommer en film också. Ronja Rövardotter. ”Men är inte det en serie?” kanske du tänker. Nej, zoomer, inte den nya på Netflix. Den gamla Ronja från 1984. Här hade jag velat infoga en meme, men klockan börjar bli så himla mycket så här får man tänka sig en reject modernity, embrace tradition-meme med gamla Ronja vs. nya Ronja.

Nu slår jag igen dagboken, och vet ni? Jag gör det som serieledare.

Tack Svante hälsar kommunikation!