
Landskrona BoIS fick en riktig läxa i den första gruppspelsomgången av Svenska Cupen, borta mot Mjällby. På Strandvallens konstgräs vann hemmalaget med 4-0 och segern var helt i sin ordning.
MAIF visade varför man är Sveriges femte bästa lag medan BoIS inte kom upp i den nivå som krävs för att kunna rucka på denna typ av motstånd.
Hemmalaget inledde också klart bäst och kom till flertalet målchanser under matchens första 20 minuter. BoIS-försvaret lyckades dock freda eget mål och uppvisade en stark vilja att inte släppa till något i eget straffområde.
Den andra halvan av första halvlek var betydligt bättre sett med randiga ögon. Landskrona fick lite längre tid med bollen och försökte etablera anfall. Framåt var det dock skralt med de offensiva försöken och Mjällby hade inga större bekymmer med att avstyra det som ändå uppstod.
Mållöst i paus.
Tyvärr skulle Mjällby lägga i ytterligare en växel efter halvtidsvilan och BoIS lyckades inte hejda den offensiv som nu stormade fram. Med dryga halvtimmen kvar att spela tog hemmalaget ledningen och därefter var det som att luften gick ur den randiga bubblan.
Ytterligare tre baljor gjordes och när domaren blåste av matchen stod det alltså 4-0 på resultattavlan.
Ingen rolig eftermiddag för alla med BoIS-sympatier, men det är bara att dra lärdom av matchen och nöta järnet inför de två kvarvarande gruppspelsmatcherna av Svenska Cupen.
Härnäst väntar en ny tuff uppgift i form av Halmstads BK. Den matchen spelas på Bravida Arena den 24 februari, klockan 18:30.
Vi tackar alla BoIS:are som var på plats i Hällevik.
-
Fiskarmössa200 kr
-
Mössa S/M149 kr
-
Mössa M/L199 kr