
I morgon lördag reser Landskrona BoIS till Laröds IP i norra Helsingborg. Där möter man Hittarps IK med avsparkstiden 13:00.
Det är tabellsexan som tar emot våra ränder. Hittarp har samlat ihop 20 poäng på 16 spelade omgångar och är därmed vare sig inblandade i varken botten- eller toppenstrid. Senast blev det förlust borta mot Ängelholms FF, hemmalaget vann med 4-2, men hemma på Laröds IP är de ett betydligt starkare lag.
I offensiv väg handlar det mesta om Agnes Shala. Anfallaren har gjort 12 mål, vilket är nästan hälften av lagets totala målproduktion, och får verkligen anses vara ett offensivt hot som behöver avväpnas.
Landskrona BoIS har tvingats infinna sig i en ny tillvaro efter de två senaste omgångarna. Efter 14 raka segrar har det blivit två förluster, först mot Billesholm och nu senast, i seriefinalen mot Eskilsminne.
Därmed är BoIS ett lag som jagar istället för att bli jagade och den verkligheten har vi nu accepterat, med målbilden att göra allt som står i vår makt för att ta oss förbi Eskilsminne igen. Sex omgångar återstår, sex seriefinaler och ska man vara med och konkurrera om förstaplatsen finns det inte utrymme för ytterligare poängtapp.
Vi älskar läget och reser norröver med målbilden att påbörja en ny segersvit.
Heja BoIS!!
