I morgon söndag hälsar vi er välkomna till den första kvalmatchen av tre. I potten ligger en biljett till Division 2 och i omgång 1 väntar Valinge-Derome.

Avspark 13:00 på Landskrona IP och som vanligt är det fri entré till matchen. Vi uppmuntrar alla BoIS:are att vara på plats för att stötta laget till viktiga poäng. Saknar man den möjligheten går matchen att se på BoIS Play.

Valinge-Derome har också spelat i division 3 under säsongen, i Halland och liksom BoIS slutade laget tvåa i tabellen. Tolv segrar, tre kryss och tre förluster.

Efter 18 omgångar har laget en målskillnad på 39 gjorda och 23 insläppta, statistik som talar för att defensivt starkt lag. Framåt handlar det främst om Camilla Otterdahl som gjorde 11 mål på 17 matcher under ordinarie säsong. Ett kompetent offensivt hot, minst sagt.

Valinge-Derome spelade i division 1 så sent som 2019 men efter några tyngre säsonger har laget trillat ner några pinnhål i seriepyramiden. Hallänningarna är säkerligen sugna på att klättra upp igen, ett scenario vi ska försöka grusa.

För även Landskrona BoIS ambition är att avancera. Vi går in i kvalet efter en mycket stark säsong och besvikelsen över att det inte räckte till förstaplatsen använder vi nu som bränsle i kvalet. Skadeläget har ljusnat en aning och vi kommer till den första matchen med en stark, hungrig trupp som vill få bästa tänkbara start på kvalspelet.

Vi hoppas att många BoIS:are kommer till IP och stöttar våra damer till en skön inledande trepoängare.

Till laget skriver vi stort lycka till!

Heja BoIS!!