Under gårdagen passerade vi 20 st sålda andelar av investeringskonceptet ”Randig Framtid” som syftar till att en gång för alla balansera Landskrona BoIS ekonomi.

-Starten av ”Randig Framtid” känns mycket lovande och vi vill rikta ett stort tack till alla som investerat i BoIS. Vi vet dessutom att många potentiella investerare precis kommit tillbaka från sommarledighet och därför inte hunnit ta ställning till upplägget. Vi har flera pågående diskussioner med både stora aktörer och enskilda privatpersoner och nu närmast hoppas vi många deltar vid vårt informationsmöte efter söndagens match, berättar styrelsens kassör Lennart Neander som också passar på att uppmana alla randiga att komma på matchen på söndag.

Informationsmötet om Randig Framtid kommer att hållas i restaurangen på IP efter matchen på söndag (25/8) mot IFK Värnamo och börjar ca 18:00. Vid mötet kommer styrelsen informera om konceptet och det kommer ges möjlighet att ställa frågor samt anmäla intresse för att köpa andelar.

Mer information om Randig Framtid hittar ni nedan.


Det här är Randig Framtid:

Landskrona BoIS går sedan en längre tid tillbaka en kamp utanför planen med att få ordning på föreningens ekonomi. Efter ett hårt arbete för överlevnad 2018 var ingående eget kapital 2019 -2,3 miljoner kronor. Den ryggsäcken gör att föreningen ständigt arbetar i motvind och den likvida situationen sommaren 2019 är därför akut. För att en gång för alla komma till rätta med den ekonomiska situationen lanserar styrelsen nu investeringskonceptet ”Randig Framtid”.

Varför bildar vid Randig Framtid? 

 • Föreningens ekonomi är fortsatt extremt utsatt och för att hantera likviditetssituationen samt återställa föreningens egna kapital behövs ett kapitaltillskott om 4 miljoner kr. 

Vad är Randig Framtid?

 • Randig Framtid är ett investeringskoncept i Landskrona BoIS regi som säljer andelar för 20 000 kr/styck.
 • Varje andel berättigar till utdelning vid Föreningens försäljning av spelare på visst sätt
 • Landskrona BoIS har 200 andelar till försäljning numrerade från 1 – 200. 
 • Försäljning av andelar sker från och med 190731. 
 • Möjlighet finns att köpa flera andelar. 
 • Osålda andelar kvarblir i BoIS ägo med samma rättigheter per andel som övriga andelsägare

Avkastning till andelsägare sker enligt följande villkor: 

 • Procentsats av föreningens transfernetto, dvs summan av spelarköp och spelarförsäljningar under respektive räkenskapsår, fördelas mellan andelsägarna.
 • Procentsatsen för utdelningen är baserad på föreningens ackumelerade transfernetto under åren 2020-2024.  
 • Varje andelsinnehavare sluter ett separat avtal med Landskrona BoIS
 • Läs mer om hur avkastning sker i avtalsmallen som finns bifogad längst ned i denna artikel.

Hur köper jag andelar?

 • Anmäl ditt intresse av att köpa andelar via formuläret nedan. Vi återkommer sedan till dig med ett andelsägaravtal innan betalning genomförs till föreningen. Det går också bra att kontakta någon av våra kontaktpersoner direkt med din intresseanmälan.

Har du frågor eller funderingar?

 • Har du mer frågor om villkoren kring Randig Framtid eller om föreningens framtidsplaner? Kontakta våra kontaktpersoner nedan.

Kontaktpersoner:

Urban Jansson, ordförande: 0708-22 08 97, urban.jansson@janssonpartners.se

Jonas Torines, styrelseledamot: 0708-58 63 04, torinesjonas@outlook.com

Torgny Andersen, styrelseledamot: 0733-92 25 95, toggebois@yahoo.com

Anders Lindfors, marknadsansvarig: 0735-17 13 08, anders.lindfors@landskronabois.com

Relaterade dokument:

Skicka in din intresseanmälan för andelsköp i kontaktformuläret nedan:

[contact-form-7 id=”16955″ title=”Nytt formulär”]